Hoşgeldiniz!


NOT:Bu sitede yer alan fotoğrafların ve yazıların hiçbiri alıntı değildir.Hepsi bana aittir.


1 Aralık 2010 Çarşamba

4.Dokuma kumaşlar

Çözgü ve atkı adı verilen iki iplik grubunun,birbirine dik bir şekilde kesişmesiyle oluşan tekstil yüzeyleridir.
Dokuma kumaşlar çok çeşitli amaçlarla ,değişik hammaddelerden ,çeşitli yapı ve dokularda üretilmektedir.Kumaşın yapımında kullanılan hammadde çok kez kullanım alanına uygun olarak seçildiğinden,endüstride kumaşların tanımlanması ve sınıflandırılmasında hammadde ve türü de önem kazanmaktadır.Bu açıdan,dokuma kumaşları pamuklu,yünlü ve ipekli olarak üç ana grupta incelemek mümkündür.Ancak yünlü kumaşlar ,kumaş özelliklerinde önemli farklılıklar bulunan kamgarn kumaşlar ve ştrayhgarn kumaşlar olmak üzere iki ayrı sınıf olarak tanımlanmaktadırlar.

Diğer yandan,doğal lifler olan yün ve pamuktan yapılan kumaşlarda,viskon,naylon,polyester gibi çeşitli yapma lifler de pamuk ya da yünle karışım halinde kullanılmaktadır.Kumaşın genel karakterini büyük ölçüde etkilemedikleri sürece bu tür kumaşlarda aynı sınıf içinde incelenebilirler.Ancak, viskon ya da viskon-pamuk karışımı kumaşları ayrı bir sınıf olarak incelemek de olasıdır.

İpekli kumaşlar,bir devam lif olarak,yün ve pamuktan çok değişik olan iplik özellikleri nedeniyle ,yapı,karakter ve kullanma yeri bakımından özel bir kumaş sınıfını oluştururlar.Viskon ya da suni ipekten (yapma ipek) yapılan ve floş ipliği adı verilen ipliklerden dokunan ipekli taklidi kumaşlarla,devamlı asetat ipliğinden,devamlı naylon ipliğinden,devamlı polyester ipliğinden dokunan çeşitli kumaşları da aynı sınıfta incelemek uygun olmaktadır.
Uzun yılların kazandırdığı deneyimler,tekstil teknolojisindeki gelişmelere paralel giden endüstri uygulamaları,hammadde,iplik türü ,kumaş doku ve yapısına ilişkin özellikleri içeren bazı standartların oluşmasına yol açmıştır.Daha doğru bir deyimle ,çeşitli amaçlar iin kullanılan ve çok kez benzer özelliklerde dokunan bazı standart kumaş türleri ortaya çıkmıştır. Bunlar belirli adlarla tanınmakta ve tanımlanmaktadır.
*Gabardin
*Poplin
*Kanvas
*Ribs
*Flanel
*Oxford
*Denim
*Kadife

GABARDİN
Ön ve arka yüzü farklı,ön yüzünde çapraz olarak birbirine paralel verev çizgileri olan genellikle pamuklu kumaşlardır.En çok pantalon,şort,etek ve ince olanları da gömlek yapımında kullanılır.
POPLİN
Ön ve arka yüzü aynı,sık dokulu,ince yapılı kumaşladır.Genelikle gömlek,pijama,astar yapımında kullanılır.
RİBS
Ön ve arka yüzü aynı,kanvas görünümlü bir kumaştır.Çift çözgü ipliğine karşılık tek atkı ipliği veya çift atkı ipliğine karşılık tek çözgü ipliğinin kullanıldığı,kanvastan biraz daha ince kumaştır.Genellikle pantalon,mont yapımında kullanılır.
KANVAS
Ön ve arka yüzü aynı,poplinden daha kalın ve belirgin bir noktasal yapıya sahip olan bir kumaş tipidir.Çift atkı ve çift çözgü ipliği,tek bir iplik gibi kullanılır.Genellikle pantalon,mont yapımında kullanılır.
KADİFE
Ön yüzü fitilli ve tüylü,arka yüzü düz bir kumaştır.Genellikle kaban,pantalon,ceket,ince fitilli olanları gömlek yapımında kullanılır.Çok ince fitilli olanları,piyasada 'baby cord' olarak adlandırılır.
DENİM
Gabardin görünümlü,çözgü ipliği,indigo denilen özel bir boya ile boyanmış,atkı ipliği beyaz olarak kullanılan pamuklu kumaşlardır.Yıkandıkça kullanılan boyadan dolayı renk açılır.Genellikle pantolon,gömlek ve mont yapımında kullanılır.
OXFORD
Çift çözgü ipliğinin tek bir iplik gibi dokunduğu kumaşlardır.Örgüsü itibariyle kanvasın aynısıdır.Genellikle klasik gömlek yapımında kullanılır.
VUAL
Düşük gramajlı,hafif,açık gözenekli bir yapıya sahip kumaşlardır.Genellikle bayan bluz,eşarp yapımında kullanılır.