Hoşgeldiniz!


NOT:Bu sitede yer alan fotoğrafların ve yazıların hiçbiri alıntı değildir.Hepsi bana aittir.


27 Kasım 2012 Salı

Kırkyamada yorganlama yapılışı


Merhabalar
Projelerime başlamadan önce ; projeleri yapabilmek için mutlaka bilmemiz gereken 2 teknik var, bunları anlatmak istiyorum.
Yorganlama ve kenar biye yapmak.
Yorganlama ile başlıyorum.

Kırkyama için önemli aşamalardan biri yorganlamadır. Yorganlama ; yaptığımız proje ile altına koyduğumuz arkalık kumaşı birleştirmek için yapılan dikiştir.Bu aşamada arasına elyaf da koyabilirsiniz.Öncelikle projemize uygun yorganlama deseni seçmeliyiz veya çizebiliyorsak kendimiz de yorganlama deseni çizebiliriz.Örneğin klasik baklava deseni ile yorganlama yapabiliriz.(Yorganlama desenleri için aşağıdaki örnek resimleri inceleyebilirsiniz.Çizimlerde yer alan desenleri fotokopi çekip ,istediğiniz ebatta büyüterek kullanabilirsiniz.Daha fazla deseni internette bulabilirsiniz.)

Daha sonraki aşama yorganlama desenini kumaşa aktarmaktır. Bunun için aşağıdaki yöntemlerden birini kullanabilirsiniz.
*Sabunla ve cetvelle çizerek
*Şablon veya kalıplar ile
*Karbon kağıdı ile
*Mulaj kağıdı ile
*Kağıt bantla desen çıkarma
*Teyelleme yöntemi ile
veya özel yorganlama ayağı ile ; serbestçe,istediğimiz gibi dikerek de yapabiliriz.

 Dolgu için polyester dolgu malzemesi (polyester elyaf) idealdir. Hafif, dikimi kolay ve yıkanabilir olduğundan çok kullanışlıdır.
İnce, orta kalın, kalın ve çok kalın olan çeşitleri bulunmaktadır.Projenizde kullandığınız kumaşların rengine uygun renkte elyaf kullanılmalıdır.Elyafın kalınlığının homojen olması yani her tarafında hemen hemen aynı kalınlıkta olması gerekir.
*Kalın bir yüzey oluştuğu için dikiş makinasında dikerken adım ayarını yükseltmemiz gerekir,bu sayede daha rahat dikebiliriz.Hatta zig zag dikişi ile de dikebilirsiniz.
Parçaları birleştirerek oluşturduğumuz üst yüzey, elyaf ve astarlık kumaş olarak üç yüzeyi birleştirmek için yorganlama dikişi yapmak zorundayız. Dikiş makinesi ile yapabileceğimiz gibi el dikişi ile de yapabiliriz. Özellikle büyük ebatlı yatak örtüleri için dikiş makinesinde yorganlama uygulamada zorluklara yol açabilir, bu yüzden elde yorganlama da yapılabilir.
Yorganlama yaparken çeşitli süslemeler de yapabiliriz. Nakışlar, danteller ilave edebiliriz. Bu arada yorganlama yaparken projemizde elyaf kullanmak zorunda değiliz. Elyaf kullanmadan da, projemizin rahat bir şekilde dikiş makinesinde yorganlamasını yapabiliriz.


3 yorum:

  1. Ben de kırkyama ile uğraşıyorum da yorganlama desenleriniz çok hoşuma gitti özellikle en baştaki işime yarayacak, acaba kullanabilirmiyim. Müsaadeniz olursa.

    YanıtlaSil
  2. Tabi ki Tuba hn.kullanabilirsiniz.Yazımda da belirttim ,bunlardan çıktı alıp, fotokopi ile de büyütebilirsiniz....

    YanıtlaSil
  3. paylaşımınız için teşekkürler Bahar hanım

    YanıtlaSil